Мастопатия

Това е заболяване, което се дължи на хормонално-преобразувателни процеси в млечната жлеза и се явява преди и по време на менопаузата. Характеризира се с наличието на кисти, клетъчни пролиферации и метаплазия на епитела (преканцероза). Най-честата възраст за поява на мастопатията е между 40-та и 50-та година. По-рядко се наблюдава при млади жени. Развива се в течение на много месеци и години.

Различават се две форми на фиброкистозна мастопатия: ДИФУЗНА и ВЪЗЛОВАТА. Първата форма се наблюдава по-често у млади жени, а втората – у по-възрастни.

Основни симптоми на заболяването са:

  • наличие на болки в млечните жлези, засилващи се преди мензис;
  • поява на дифузни или ограничени уплътнения в жлезите;
  • наличие (не винаги) на секреция от гърдата.

При обективното изследване се установяват възли в едната или двете млечни жлези с различна големина, без резки граници; единични или множествени, разполагащи се най-често в горно-външния квадрант на жлезата. При натиск на възела може да се появи секреция от зърното. За поставяне на диагнозата имат значение мамографията, ехографията (различава се кистатата от възела, поради наличието на течност), тънкоиглена аспирационна биопсия, цитологично изследване на секрета от зърното.

При дифузна мастопатия, предимно у млади жени се препоръчва избягването на кофеин-съдържащи субстанции (чай, кафе, кола, шоколад). Препоръчват се повторни раждания и продължително кърмене, редовен полов живот и избягване на аборти.

При наличие на оформен възел, лечението е оперативно.

Хомеопатичната терапия е особено ефикасна при:

  • Предменструална хиперемия (подуване) на гърдите.
  • Мастопатия (дистрофия на гърдите от невъзпалителен произход; има изменение в съединителната тъкан, както и в епителните елементи на жлезата, в резултат на което се получават множествени кисти с големина от просено зърно до гълъбово яйце или единични, по-големи кисти).

Основни лекарства:

  • Phytolacca – когато в гърдите се опипват болезнени възелчета преди менструация. Болката се засилва преди мензис, който често е обилен.
  • Conium maculatum – дава се при твърди възли в малки, преждевременно отпуснати гърди.
  • Thuya – системно се предписва при сикотичен тип реакция (скрити и бавноразвиващи се смущения, без периодичност и без прекъсване), особено ако мастопатията се появява след хормонално лечение.
  • Calcarea carbonica – при аденоми у пълни, едрогърди жени с подути, болезнени гърди.
  • Calcarea florica – при мастопатийни възли в отпуснати гърди.
  • Folliculinum – при предменструална хиперемия на гърдите.

Обикновено се съчетават няколко препарата в подходящо разреждане. Трябва да се вземат поне три до шест месеца.

Лечението на мастопатията профилактира жените от появата на рак на гърдата, който също е лечим, ако се открие в ранен стадий.

20 Коментари

  1. Здравейте,д-р Христов!
    Резултатът от мамогравското ми изследване е инволутивни промени двустранно,без видими ту лезии.Какво означава тази диагноза?

  2. Zdraveite,d-r Xristov!Jiveq v Italiq i na 31 oktomvri 2013 god si napravih exografiq na gardite,za6toto mnogo me bolqha.Pregleda mi be6e napraven v Oncologia i mi otkriha na dqsnata garda dve kisti ednata s golemina 5 mm,a drugata 2 mm i na lqvata kaza,4e e tolko malka,4e nemoje da q otbeliji aparata…diagnozata be6e masteopatia,kaza sa6to 4e nqma mqsto za pretesnenie i tova bili belli cisti…prevedeno hubavi kisti i sled 6 ms da otida pak.Vaprosat mi e ima li mqsto za pretesnenie ot operativno le4enie,za6toto men prodaljavat da me bolqt,osobeno po vreme na menstroaciq…4uvstvam gi poduti i po-ugolemeni kistite.Tova normalno li e ?mnogo se pretesnqvam…propysnah da kaja 4e sam na 28 godini.Blagodarq vi predvaritelno za va6iqt otgovor!S yvajenie Ina

  3. doktire imam problem s gardite mastopatia i na 2 te gardi no na dqsnata imam fibroglandularna takan aksili bez limfadenomegaliq molq kajetemi kakvo ozna4ava to4no tova i kako trqbva da piq

  4. kazvmse genka 23g imam 1 dete doktire imam problem s gardite mastopatia i na 2 te gardi no na dqsnata imam fibroglandularna takan aksili bez limfadenomegaliq molq kajetemi kakvo ozna4ava to4no tova imali mqsto za pritesnenie
    prdu 6 meseca me bolese mnogo nimojeh da se ubarna na edna strana a sega bol kite namalqha no top4eto pak si etam toest masnata takan no kogato se ubarna napravo izfrkva oreh4e i tova me pritesnqva blagodarq za saveta koito si mi dadete

  5. Здравейте, д-р Христов, от 1 година имам болезненост в двете гърди две седмици преди цикъл, на 43 години съм.Ходя всяка година на преглед но преди 6 месеца ми откриха двустранно мастопатични участаци от фиброкистичен теп без ехографски суспетични формаций, мога ли да взимам някакви препарати профилактично!

  6. Здравейте, д-р Христов!
    От 2 месеца чувствам гърдите си силно болезнени и подути, очаквах след цикъл болката да отшуми, както преди години, но този път не се получи.. Напипах уплътнения в гърдите си, но не ги определям като бучки, а по-скоро като по-голяма плътност на самите гърди.Ходих на лекар, който само ме прегледа с пръсти и каза да отида след 2 седмици, на 3- тия ден от цикъла ми, щял да ме прегледа пак и да прецени дали има нужда да се прави ехография или мамография, каза че имам мастопатия. Не знам дали това има общо с факта, че от известно време матката ми контрахира без някаква причина, ходих на гинеколог, който ми направи цитонамазка,но резултатите не показваха нищо обезпокояващо, подаде ми рецепта през вратата за някакво възпаление, което съм имала, но дори не ме прие , за да ми обясни какво всъщност ми има… Определено се притеснявам и искам да знам какво е Вашето мнение в случая. Предварително благодаря!

  7. Здравейте д-р Христов. Моя приятелка е оперирана от карцином на дясна гърда, която е отстранена при операцията. Днес бе на мамографски преглед, където е установено следното: Суспектен участък в голяма кръгова фиброза към ГЛК на млечна жлеза без видима капусла и ядро, но с наличие на микрокалцификати. Притеснена е много от това, което е установено при прегледа. Можете ли да ми кажете какво точно означава горенаписаното и какви действия трябва да предприеме. благодаря Ви предварително.

  8. Здравейте Аля!
    Микрокалцификатите говорят за много напреднали промени в тъканта на другата гърда.Това е преканцероза и трябва да се оперира.

  9. Здравейте, д-р Христов.След преглед от хомеопат поради невъзможност за забременяване ми изписаха Conium maculatum 9 ch по 5 гр. всеки ден без 7-ми, когото взимам Folikullinum 30 ch 10 гр. Искам да знам с това лечение блокира ли се овулацията ми?

  10. Здравейте,д-р Христов!От 6г. имам кистозна мастопатия и на двете гърди.Преди 10 дни открих одебеляване на лявата гърда.При прегледа мамолога установи няколко кисти,близо една до друга.На клиничното изследване пише-киста-конгломерат.Препоръча пункция,но остави аз да реша.На изследването от мамографа пише-ретро мамилна фиброза с нееднородна структура и нерезки очертания.Въпроса ми е-трябва ли да правя пункция?А лекарства биха ли ми помогнали?

  11. Здравейте, д-р Христов!
    На 51 г. съм. На 22 юли си направих скринингово изследване на гърдите по програмата „Спри и се прегледай“. Пише, че няма данни за ТУ ядра и групирани микрокалцификати. Но ме притеснява обяснението“ паренхимно-мастен тип гърди с напреднала инволуция. Остатъчен паренхим горнолатерално“ BI-RADS – 1, Плътност% – до 50.
    ИМА ЛИ ЗА КАКВО ДА СЕ ПРИТЕСНЯВАМ?
    Благодаря Ви предварително за отделеното време!

  12. Днес ми поставиха диагноза кисти на двете гърди ,предписаха ми антибиотик,оспексин,какво мислиш ???

  13. Здравейте, д-р Христов! На 46г. съм и резултатът от мамографията ми е: Инволутивни промени. Наличие на л.в.14 мм със светъл мастен център /бенигнен/. Какво означава това? Имам ли повод за притеснение? Благодаря ви предварително.

  14. Здравейте!Преди година си правих преглед на гърдите и резултатът звучи така „дясна млечна жлеза-краниално от амк,дълбоко разположена над пекторалия мискул хипоехогенна лезия с размери 8 на 5 мм идентична се установява в лява млечна жлеза латерално от ареоло-мамиларния комплекс с размери 8.5 на 6мм.(без лимфни нодули).Казаха ми да не се тревожа просто след 6 месеца да ида пак на преглед

  15. Здравейте д-р христов имам от доста време буца на дясната гърда,която се подува и боли когато се пипна.Благодаря ви предварително

  16. Здравейте!Иска ми се да ви попитам,от снощи имам страхотна болка в дясната гърда,а днес забелязах ,че местото около зърното е подуто,леко отекло и зачервено,а до него с усилие,заради болката,напипах,нещо като топче. На 46 год. съм в менопауза. Преди това не съм имала подобни оплаквания.Трябва ли да се опасявам за рак?Благодаря ви за отговора.

  17. zdr.doktore.predi 1god.i polovina mi otkriha difuzna fibrokistozna mastopatiq na dvete gurdi.izpisaha mi purvo mastodinon i progestogel.posle mi izpisaha dostinex.sega se lekuvam s orgametril,geritamin i vitamini na dopel herz B1,B2,B6,B12

  18. Здравейте д-р Христов!
    Скоро си правих мамография на двете млечни жлези , понеже имам странни болки при докосване или допир.Също така и напипвам някви по твърди неща по двете гърди ,които немога да определя точно. Имам две раждания не съм ги кърмила повече от месец(и двете деца ) -нямах кърма
    Резултатът от Билатерална медиолатералнокоса мамография :Симетрична фиброгландурална тъкан, без доловими суспектни за малигноми туморни формации, микрокалцификати и/или нарушена архитектоника .
    Въпросът ми е трябва ли да предприема някакви мерки?
    Понеже на мамографията ходих с направление от Акушер гинеколог а аз незнам какво да предприема.
    Благодаря предварително 🙂 !

Leave a Reply

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван


*


Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.